RCI002A120V
- Mfr.Part #
- RCI002A120V
- Manufacturer
- Carlo Gavazzi
- Package/Case
- Datasheet
RCI002A120V
- Description
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
- Stock
- 45
- Quality
- Manufacturer :
- Carlo Gavazzi
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 72.7 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 96 VAC
- Must Release Voltage :
- 36 VAC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 55°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 20 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC, 250VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 8 Pin (Octal)